Досьє кандидата: Олександр Вілкул з "проросійського крила"

Depo.ua представляє кандидатів у Президенти України на виборах 2019 року

Depo.ua представляє кандидатів у Президенти України на виборах 2019 року. Ми проаналізували кандидатури тих, хто висловив бажання керувати нашою країною, з точки зору їх біографій, кар’єрних здобутків, участі у скандалах, володінні бізнесами та нерухомістю, оголошених обіцянок, впливу в Україні та за її межами. Ми зробили це, аби кожен виборець міг спокійно і вдумливо вивчити людину, яку він збирається обрати на найвищий державний пост. Впевнені, досьє, створеним журналістами Depo.ua вам вдасться здійснити вдалий вибір.

Наступним об’єктом дослідження проекту ВИБОРИ-2019 від Depo.ua став висуванець олігархічної групи Ріната Ахметова Олександр Вілкул.

БІОГРАФІЯ

Олександр Юрійович Вілкул народився у Кривому Розі на Дніпропетровщині 24 травня 1974 року. Тут же закінчив Центрально-міський ліцей і Криворізький технічний університет, отримавши у 1996 році диплом гірничого інженера за фахом "Відкриті гірничі роботи". В цьому ж виші закінчив і аспірантуру.

Одночасно з навчанням, працював в кар'єрі Південного гірничо-збагачувального комбінату помічником машиніста екскаватора, машиністом екскаватора та гірничим майстром.

 

Після отримання диплому кар’єра Вілкула різко пішла вгору. Вже через рік він став начальником комерційно-фінансового управління, а в 1998-2001 роках працював заступником генерального директора з комерційно-фінансових питань ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат".

Досягнувши крісла заступник голови правління з комерційних питань ВАТ "Південний ГЗК" у 2001 році, вже восени 2003 Олександр Юрійович перейшов на інше потужне підприємство Кривого Рогу ставши виконавцем обов’язків голови правління, генеральним директором ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат".

У 2004 році Вілкул керував вже обома підприємствами одночасно, ставши гендиректором і ВАТ "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" і гендиректором (за сумісництвом) ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат".

РОДИНА

Найбільш відомим членом родини Олександра Вілкула є його батько, Юрій Вілкул, який вже майже 10 років є міським головою Кривого Рогу.

Вілкул-старший починав токарем на криворізькому заводі гірничого машинобудування «Комуніст». Потім робив викладацьку кар’єру у Криворізькому технічному університеті, ректором якого став у 2003 році і працював до 2010 року.

Щоправда, у 2006 році Юрій Вілкул зробив перерву, ставши головою Дніпропетровської обласної ради. Але в середині 2010-го, коли Янукович призначив Вілкула-молодшого губернатором Дніпропетровщини, на кілька місяців повернувся у ректорське крісло. Яке вже у листопаді того ж року змінив на мерське, вигравши вибори міського голови Кривого Рогу.

Другий раз батько виграв вибори у 2015 році, набравши 49,24% у другому турі. Після того, як Верховна Рада призначила повторні вибори, Вілкул набрав вже 74%.

Дружина Вілкула Олена Анатоліївна (1978 р.н.) займається домашнім господарством. Подружжя виховує доньку Марію.

КАР’ЄРА І ЗДОБУТКИ

Політичну кар’єру формально Олександр Вілкул розпочав у 2005 році, коли став головою Криворізької міської організації "Партії регіонів", а наступного року був обраний депутатом Верховної Ради від ПР, ставши №59 у її партійному списку.

Оскільки депутатство у Раді не можна було суміщати з іншими посадами, Вілкул став почесним директором гірничорудного дивізіону ВАТ "Метінвест Холдинг", яке об’єднувало ті ГЗК, якими депутат керував до свого обрання. Варто зазначити, що "Метінвест" є одним з ключових підрозділів промислової імперії Ріната Ахметова.

Під час дострокових виборів у 2007 році Олександр Вілкул також пройшов у раду за списком "Партії регіонів". А після того, як президентом був у 2010 році обраний Віктор Янукович, Вілкула було призначено головою Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

Вже за два роки губернатор виріс до віце-прем’єра. В цьому кріслі Вілкул і зустрів Революцію Гідності, яка змела і Януковича, і всю його управлінську вертикаль.

Пройшовши у 2014 році в парламент за списками "Опозиційного блоку", Вілкул став одним з ключових фігурантів цієї фракції. І після того, як фракція розпалася, став висуванцем у президенти від її "ахметівської" частини.

СКАНДАЛИ

Дружба з "Хірургом"

До початку війни на Сході Вілкул активно підтримував дружні зв’язки з Олександром Залдостановим – так званим "Хірургом" з одіозного путінського байк-клубу «Нічні вовки». Вілкул запрошував "Нічних вовків" у тоді ще Дніпропетровськ (нині Дніпро) та фотографувався з "Хірургом", демонструючи тому свою прихильність.

Залдостанов, нагадаємо, проповідує путінську політику і відверто підтримує російську агресію. Він також забезпечував інформаційний шум під час анексії Криму.

 

Тітушки Вілкула

Відзначився Вілкул і організацією переслідувань учасників Революції Гідності. Вілкула підозрюють у тому, що він організовував групи тітушок у Дніпрі та Києві, завданням яких було завдавати тілесних ушкоджень учасникам протестів взимку 2014 року.

Позбавлення недоторканості

В 2018 році Генпрокурор Юрій Луценко намагався провести через Верховну Раду рішення про позбавлення Олександра Вілкула депутатської недоторканості аби притягнути його до відповідальності за махінації з землею.

За версією Луценка Вілкул, коли очолював Дніпропетровську ОДА, нібито забезпечив передачу в травні 2011 року ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" більше 30 га земельних ділянок. Ця земля була колективною власністю колгоспу-комбінату "Катеринівська" в Нікопольському районі.

Але спроба Луценка не пройшла, оскільки "за" проголосували лише 137 депутатів.

ОТОЧЕННЯ

Ахметов і Новинський

"Танцюють" Вілкула два олігарха – Рінат Ахметов та Вадим Новинський. Саме вони контролюють політичну партію "Опозиційний блок – Партія миру та розвитку", яка була створена в грудні 2018-го після розколу в "Оппоблоці" і є об’єднанням колишніх регіоналів.

Юрій Вілкул

Роль батька в політичній кар’єри сина важко переоцінити. Саме нинішній мер Кривого Рогу всі роки підтримує кандидата в президенти, піддаючи йому імпульсів росту.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Досьє