Довідник виборця: Як і чому голосування на дільниці може бути визнано недійсним

Depo.Вибори продовжує знайомити читачів з нюансами виборчого процесу

Довідник виборця: Як і чому голосування…
Фото: УНІАН

Голосування на кожній окремій дільниці може біти визнане недійсним через порушення, які не дозволяють достовірно встановити результат волевиявлення виборців.

Закон «Про вибори Президента України» встановлює перелік таких порушень та їх масштаб, які є необхідною умовою визнання голосування на дільниці недійсним.

Отже, підставами для цього є:

  • вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою;
  • голосування особами, які не мають права голосу;
  • голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно
  • голосування особою більше, ніж один раз.

Законом передбачено, що поодинокі випадки таких порушень не є підставою для визнання голосування недійсним. Але у разі, якщо встановлено, що більше 5% від кількості виборців на цій дільниці припустилися таких порушень, голосування може визнаватись недійсними.

Ще одне порушення, яке може призвести до недійсності – виявлення у виборчих скриньках більшої кількості бюлетенів ніж виборців, які взяли участь у голосуванні на дільниці. Але таких «лівих» бюлетенів для виникнення підстав визнавати голосування недійсним, має бути не менше 10% від кількості тих, хто взяв участь у голосуванні.

Також закон дозволяє визнавати голосування недійсним у випадку, якщо одну або більше скриньок для голосування було знищено чи пошкоджено і стан бюлетенів не дозволяє встановити їх зміст. Таких має набратись 5% від кількості виборців, що взяли участь у голосуванні.

У разі, якщо виникли перелічені вище обставини, дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписують всі присутні члени ДВК та скріплюють печаткою. І вже на підставі цього акту починається розгляд питання про визнання голосування недійсним.

Якщо комісія дійде висновку, що внаслідок порушень справді було спотворено волевиявлення у передбачених законом масштабах, комісія ставить прочерки у тих графах протоколу ДВК, де йдеться про результати голосування за тих чи інших кандидатів. Цей протокол доповнюється також рішенням про визнання голосування недійсним та актом, на підставі якого прийнято це рішення.

Варто зазначити, що окружна виборча комісія також має повноваження, на підставі тих самих порушень, визнавати недійсним голосування на дільниці – за аналогічною процедурою, як і на рівні дільничної виборчої комісії.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вибори 2018: Повне оголення

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme