Довідник виборця: Як проголосувати, якщо ти переселенець, мешкаєш в іншому місті чи країні

Depo.ua зібрало і узагальнило положення виборчого законодавства та пропонує читачам свого роду путівник виборця – практичні поради щодо того, як проголосувати як у загальних, так і в нестандартних ситуаціях.

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Довідник виборця: Як проголосувати, якщо…

ПЕРЕВІР СЕБЕ В РЕЄСТРІ ВИБОРЦІВ!

Ще до дати голосування громадянин може перевірити, чи включені його дані до Державного реєстру виборців та чи присутні вони у списку виборців на дільниці. Насамперед це варто зробити тим, хто:

  • нещодавно змінював прізвище, ім'я чи по батькові,
  • змінював зареєстроване місце проживання,
  • є внутрішньо переміщеною особою,
  • досяг 18 років і голосуватиме вперше.

Адреса офіційного інтернет-сайту Державного реєстру виборців (ДРВ) така: https://www.drv.gov.ua/ords/portal/!cm_core.cm_index?start

Які можливості пропонує цей ресурс? Скористатися сервісами ДРВ можна, натиснувши на кнопку "Кабінет виборця". Далі у розділі "Перевірка включення" можна перевірити інформацію про ваше включення до Держреєстру виборців. У розділі "Пошук дільниці" є змога знайти виборчу дільницю за адресою чи на мапі. У розділі "Мої вибори" показані всі актуальні виборчі кампанії. У розділі "Відкриті дані" містяться відкриті дані в структурованому форматі XML.

У розділі "Перевірка включення" вводите ваші персональні дані, після чого – туди ж вводите код підтвердження, який прийде на електронну пошту, вказану при поданні запиту. Майже без затримки отримуєте відповідь: "Виборець з вказаними ідентифікаційними даними присутній в Державному реєстрі виборців". А також номер і адресу дільниці для голосування.

Перевірити свої дані можна і в інший спосіб: зайшовши в робочий день з паспортом до органу ведення Держреєстру виборців за Вашим зареєстрованим місцем проживання. Загалом по країні сьогодні діє 680 таких органів. Це структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій чи виконкомів місцевих рад. До 2014 року їх було 761, але через окупацію Криму і війну на сході призупинено ведення Держреєстру виборців 31 органом ведення реєстру в АР Крим і Севастополі і 51 органом у Донецькій і Луганській областях.

Ще один шлях перевірити себе у списках для голосування – ознайомитися з попереднім списком виборців наступного дня після дня його отримання дільничною виборчою комісією (цей список передається комісії не пізніше 13 днів до дня виборів). Виборчі дільниці почнуть працювати не пізніше 13 березня 2019 року.

Також не пізніше, ніж за 5 днів до дати виборів на вашу адресу за місцем реєстрації повинно прийти запрошення із зазначенням часу й місця голосування.

ВАС НЕМАЄ В РЕЄСТРІ? ЗОБОВ'ЯЗАНІ ДОДАТИ ВАШІ ДАНІ!

Що робити, якщо я не знайшов свої дані у Держреєстрі виборців? Відповідно до ст. 19 Закону України "Про Державний реєстр виборців", особа, яка виявила, що не включена до реєстру, може звернутися до органу ведення реєстру за місцем свого проживання на території України щодо свого включення до реєстру. Потрібно подати заяву і документ, що підтверджує громадянство України.

Також можна звернутися до дільничної виборчої комісії. Зробити це можна не пізніше ніж за 5 днів до дати голосування – для першого туру президентських виборів-2019 це 25 березня включно.

Особа, яка набула права голосу і проживає чи на час набуття права голосу перебуває за межами України, може звернутися щодо свого включення до реєстру виборців до закордонної дипломатичної установи України за місцем свого перебування із письмовою заявою із зазначенням відомостей про себе та документами.

Виборці, зареєстроване місце проживання яких знаходиться на території АР Крим та Севастополя, а також виборці, виборча адреса яких належить до території, на яку поширюються повноваження органів ведення Реєстру Донецької та Луганської областей, що тимчасово не здійснюють ведення Реєстру, можуть звернутися до будь-якого органу ведення Реєстру щодо свого включення до Реєстру.

Якщо з включенням до списку виборців виникають проблеми, то, згідно зі ст. 274 Кодексу адміністративного судочинства, ви маєте право звернутися до суду, який розглядає позовні заяви, подані не пізніше 2 днів до дати голосування (29 березня 2019 року). Рішення суду про включення до реєстру виборців виконується негайно.

Важливо пам'ятати, що безпосередньо в день голосування зміни до списку виборців не вносяться.

ГОЛОСУЙ!

Що робити в день голосування на виборах президента України. Цього року це 31 березня (перший тур) і 21 квітня (другий тур – в разі необхідності).

Насамперед нагадаємо: згідно зі ст. 70 Конституції України та відповідних статей виборчого законодавства, право голосу на виборах усіх рівнів мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося 18 років.

Виборчий бюлетень на дільниці для голосування вам видадуть на підставі таких документів: паспорта громадянина України – як "книжечки", так і картки, тимчасового посвідчення громадянина України або військового квитка (лише для військовослужбовців строкової служби).

Особам, які перебувають в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах, для отримання бюлетеню потрібна довідка відповідної установи чи ізолятора, що повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, дату народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника і печатку установи.

Отримати виборчий бюлетень на закордонній виборчій дільниці, а також на спеціальних виборчих дільницях, утворених на суднах, що перебувають у плаванні під державним прапором України, та на полярній станції України в Антарктиді можна на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичного чи службового паспорта (ст. 2 Закону України "Про вибори Президента України").

Зауважимо, що за згаданою статтею Конституції не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним.

ГОЛОСУЄШ НЕ ЗА МІСЦЕМ РЕЄСТРАЦІЇ? ЖОДНИХ ПРОБЛЕМ!

Якщо у зв'язку з навчанням, роботою, виїздом за кордон чи іншими подіями ви не можете проголосувати за зареєстрованим місцем проживання, у вас є змога може тимчасово змінити місце голосування.

Не пізніше 5 днів до дня виборів особисто подайте до органу ведення Державного реєстру виборців заяву з поясненням причин тимчасової зміни місця голосування із зазначенням дільниці чи адреси, за якою ви бажаєте проголосувати.

До заяви додайте документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування. Це може бути довідка з місця роботи чи навчання, документ, який підтверджує право власності або оренди житла, яке знаходиться за місцем бажаного голосування, проїзні документи, путівка в санаторій тощо – перелік не вичерпний.

Внутрішньо переміщені особи, які проживають і зареєстровані як ВПО на території, підконтрольній українській владі, голосують на загальних підставах – їхні дані повинні бути включені до державного реєстру виборців. Утім, перевірити не завадить. Якщо вас немає в Держреєстрі – пишіть заяву і додайте до неї довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Чи потрібно знову змінювати місце голосування в разі призначення другого туру виборів президента? Так. Адже тимчасова зміна дільниці без зміни виборчої адреси – дія одноразова, вона стосується винятково конкретної дати голосування. Тобто перед другим туром виборів усі описані дії виборцю слід повторити – причому знов не пізніше 5 днів до дати голосування.

Я взагалі не маю постійного зареєстрованого місця проживання, але хочу проголосувати. Як мені бути? Є вихід і для таких громадян. Людині, що не має зареєстрованого місця проживання, запропонують визначити свою виборчу адресу за погодженням із центром обліку, який веде облік бездомних осіб, або підрозділу соціальної служби, який веде такий облік. Ще варіант – звернутися до органу ведення Держреєстру виборців за місцем свого фактичного проживання.

МЕШКАЄШ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ? ГОЛОСУЙ НА УКРАЇНСЬКИХ ВИБОРАХ!

Що таке виборча адреса? Відповідно до ст. 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців", це адреса, за якою зареєстроване місце проживання виборця.

Громадяни України, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях Донбасу, в АР Крим чи місті Севастополі, можуть не додавати до згаданої вище заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їхнього голосування.

Ще раз повторимо: важливо, щоб заява була подана виборцем особисто, не пізніше 5 днів до дати голосування і була вмотивованою. Так, жителі АР Крим, Севастополя, тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей можуть мотивувати необхідність тимчасової зміни місця голосування неможливістю реалізації їх права голосу на виборчій дільниці за зареєстрованим місцем проживання у зв'язку тимчасовою окупацією території України внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.

ПЕРЕБУВАЄШ ЗА КОРДОНОМ? ЗМОЖЕШ ПРОГОЛОСУВАТИ!

У свою чергу, виборець, який мешкає в Україні, але в день виборів перебуватиме за кордоном і при цьому бажає проголосувати, повинен звернутися до органу ведення Держреєстру виборців за своєю виборчою адресою або до органу ведення реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України із заявою про тимчасову зміну місця голосування.

Якщо виборець живе чи перебуває за межами Україні і має намір голосувати в іншій іноземній державі, заява подається до органу ведення Держреєстру виборців у МЗС України.

Громадянин, виборча адреса якого знаходиться за межами України і який у день виборів перебуватиме в Україні, може подати заяву до органу ведення Державного реєстру виборців за місцем свого перебування чи розташуванням виборчої дільниці, яку він просить визначити місцем його голосування. Із заявою можна звернутися і до органу ведення Реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України.

Нагадаємо, Центральна виборча комісія своєю постановою від 31 грудня 2018 року ліквідувала усі 5 закордонних виборчих дільниць, які діяли на постійній основі в Росії, – в посольстві України в РФ у Москві, генконсульствах у Ростові-на-Дону і Санкт-Петербурзі, консульствах у Єкатеринбурзі й Новосибірську. Зроблено це з міркувань безпеки.

Громадяни України, які мешкають у Росії, зможуть проголосувати в посольстві України в Грузії (Тбілісі), Казахстані (Астана) або у Фінляндії (Гельсінкі).

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вибори 2018: Повне оголення

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme