Прощальний день: Головні зради і перемоги Верховної Ради 8-го скликання

Чим відзначився парламент, який завершує свою роботу в результаті дострокового припинення його повноважень

Економічний і політичний оглядач
Прощальний день: Головні зради і перемог…

Трохи більше ніж за тиждень Україна обере нову Верховну Раду, яка, ймовірно, більше ніж на половину матиме оновлений склад. До парламенту більше не ходитимуть на роботу більшість з тих, кого ми звикли там бачити протягом минулих майже 5 років.

Depo.ua згадує найбільш показові і вагомі досягнення парламенту 8-го скликання, який, нагадаємо, був обраний у період активної стадії війни на Сході і вмістив у себе також багато нових облич - зокрема, військових, що відзначилися під час протистояння з Росією.

ДОСЯГНЕННЯ

Рух на Захід

Верховна Рада цього скликання реально здійснила кроки щодо зближення з Європою. І мова не стільки про популістське передвиборче внесення змін до Конституції, якими було закріплено євроінтеграційні прагнення України та вступ у НАТО. Об'єктивно Рада ухвалювала рішення, які фіксували відхід від Росії і впровадження саме західних процедур - починаючи з визнання Росії агресором і окупантом до новацій у системі освіти.

Децентралізація

Закон про децентралізацію став одним з аспектів згаданого вище руху у бік європейського способу устрою країни. Але може розглядатись і як окремий успіх парламенту та уряду у сфері посилення ролі регіонів та місцевих громад у житті та розвитку країни. Передача повноважень та фінансів від державної влади органам місцевого самоврядування розпочалася в 2014 році. На цьому етапі парламентом було ухвалено низку законів - у сфері перерозподілу бюджетів на користь громад, створення та розвитку ОТГ, охорони здоров'я, енергозбереження та інших.

Закон про мову

Принциповий закон, який має назву "Про забезпечення функціонування української мови як державної" впровадив механізми подальшого розвитку української мови як визначальної у житті і розвитку України. Незважаючи на певне несприйняття та протидію новаціям цього закону, очікується, що він стане фактором об'єднання України та утвердження її незалежності.

Розмитнення євроблях

Розруливши проблему євроблях шляхом прийняття відповідного закону, Верховна Рада 8-го скликання продемонструвала, що здатна вирішувати конфліктні та подразливі питання. Соціальне напруження в результаті ухвалення було знято, більшість автовласників смогли легалізувати свої автівки і залишилися задоволеними. А бюджет отримав відповідне наповнення.

Е-декларації

Ухвалений Радою закон про запобігання корупції зробив обов'язковою подачу декларацій всіма державними чиновниками. Це дозволило суспільству дізнатись багато цікавого про статки осіб, що керують державою на всіх рівнях. І, хоч зараз діяльність Національного агенства з запобігання корупції є дещо скопрометованою, нова система декларування зробила систему державного управління більш прозорою.

ПРОВАЛИ

Загибель нацгвардійців

Кривава подія, яка завжди буде асоціюватись з Верховною Радою 8-го скликання, сталася 31 серпня 2015 року. Тоді кілька політичних партій влаштували мітинг під стінами парламенту, протестуючи проти внесення в Конституцію змін щодо особливого статусу окупованої частини Донбасу. Своїх прихильників під Раду привели "Свобода", "Радикальна партія Олега Ляшка", "Громадська платформа" та УКРОП. Паралельно тут же від мітинг Української асоціації власників зброї з вимогами легалізувати зброю для цивільних осіб.

Коли Рада ухвалила проект спірного закону у першому читанні, на вулиці почались сутички між правоохоронцями та учасниками мітингу. Учасники підійшли впритул до металевої огорожі і почали розгойдувати її, кидали у силовиків пляшки з водою та інші предмети.

Одним з предметів виявилася граната, від вибуху якої загинули 3 правоохоронці з Нацгвардії. Пізніше подію кваліфікують як теракт. В той день біля парламенту різних травм та ушкоджень зазнали також більше сотні людей - з одного та іншого боку протистояння.

Не зняли недоторканість

Незважаючи на вимогу суспільства до депутатів позбутись недоторканості Верховна Рада 8-го скликання не спромоглася ухвалити відповідний закон. Під різними приводами народним обранцям вдалося уникнути цього. Багато громадян вважають це справжньою ганьбою парламенту, що завершує каденцію.

Кнопкодавство

Натомість депутати цього скликання проявили себе як справжні порушники - традиційним і прийнятним стало голосування за себе і за свого товариша. Врешті решт це стали робити практично безсоромно, майже не ховаючись від камер та об'єктивів. І не боялися зізнаватись у кнопкодавстві журналістам. Відзначилися в цьому всі фракції.

Згвалтування регламенту

Справжніми мемами ставали численні ігнорування керівництвом парламенту вимог Регламенту Верховної Ради. Андрій Парубій, який по кілька разів ставив на голосування один і той самий законопроект аби набрати необхідну кількість голосів, удостоювався критики з боку експертів. А його опоненти кілька разів ставили питання про невідповідність спікера займаній посаді.

Апогеєм стало ухвалення Виборчого кодексу 11 липня 2019 року, коли голова Ради настільки заповзято намагався добитись результативного голосування, що більше 10 разів ставив одне й те питання, одночасно камлаючи до депутатів про необхідність проголосувати. Згвалтування регламенту було настільки очевидним, що викликало обурення в офісі президента - там навіть пообіцяли заветувати "багаторазовий" кодекс.

Судова реформа

Прихильники парламенту та колишнього президента Петра Порошенка унесли судову реформу до списку своїх спільних досягнень. Але юристи та громадяни, які стикаються з українською Фемідою, критикують новації: замість того, аби зробити правосуддя доступним і справедливим, в результаті запроваджених реформ судді ще більше відгородилися у окрему касту недоторканих. З іншого боку, судова система стала більш слухняним виконавцем волі, яку їй диктують з владних кабінетів на Банковій.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вибори 2018: Повне оголення

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme