Ризик для Вакарчука і козир Тимошенко: Як низька явка вплине на парламентські вибори

Літні відпустки вплинуть на активність виборців переважно у містах, де зосереджено електорат "ЄС" та "Голосу"

Економічний і політичний оглядач
Ризик для Вакарчука і козир Тимошенко: Я…

Чи не вперше вибори парламенту в Україні відбуваються у розпал літа, яке є політичним міжсезонням з низькою політичною та інформаційною активністю. Багато українців у цей час думають не про вибори, а про відпустки і врожаї. Політичні експерти погоджуються, що явка на виборчі дільниці 21 липня буде нижчою відносно і президентських виборів, і попередніх парламентських. Тож Depo.ua намагається з'ясувати, хто з учасників перегонів виграє від пасивності виборця, а хто - зазнає електоральних втрат.

Фактори низької явки

На липень припадає розпал сезону відпусток. Через це багато наших співгромадян вирушають до інших регіонів та інших країн і об'єктивно не мають можливості проголосувати у день виборів. Юридично ті, хто виїжджає у іншій регіон, таку можливість мають, якщо попередньо перейнялися цим питанням і змінили місце голосування. Але скористалися такою можливістю натепер відносно небагато громадян – більше 100 тисяч. За прогнозом політичного експерта Тараса Чорновола, аналогічно мало шансів і на те, що ті виборці, хто зустріне 21 липня за межами країни, зможуть дістатись посольств та консульств, вистояти шалені, за досвідом президентських виборів, черги, і виконати свій громадянський обов'язок.

Другим фактором низької явки 21 липня на дільниці, на який звернув увагу в розмові з Depo.ua голова Комітету виборців України Олексій Кошель, є перебування певної кількості українців за кордоном на сезонних заробітках. Саме на сезонних, а не на постійних. Адже сезонних заробітчан також в Україні чимало. І, проголосувавши навесні за президента, вони влітку можливості обирати парламент не матимуть просто фізично. І цей фактор також вплине на низьку явку.

І, нарешті, додатковий тиск на показники відвідування дільниць чинить ментальне сприйняття парламентських виборів як менш важливих, аніж президентські. Якщо порівнювати явку, яку було прдемонстровано навесні, з тією, яка очікується влітку, то важливим фактором її зниження є традиція більш дисципліновано ходити голосувати за "президента", аніж "за депутатів": український народ вважає, що президентські вибори як "більш важливих", тобто таких, що матимуть важливіші наслідки для майбутнього розвитку країни. Тим більше, що багато хто вже вважає, на думку Чорновола, що "свою роботу зробив", віддавши президентство Зеленському. А тепер зручно умостився на дивані і чекає, що Зеленський почне платити йому сторицею. При цьому розмови про "третій тур" та "зробимо їх ще раз" до вух такого електорату можуть просто не долітати.

Хто у виграші

Керівник комітету виборців Олексій Кошель вважає, що фактор відпусток більше позначиться на міській явці, адже відпочивати їдуть переважно більш заможні мешканці міст. "Незалежно від того куди вони поїдуть - на закордонних курорт, на чорноморський, чи до своїх родичів у село. певною мірою це може позначитись на рейтингах партій, - зауважує експерт. – Відповідно партії, за які голосує мешканець сільської місцевості, можуть додати собі у рейтингу. Це "Батьківщина" і, ймовірно, "Сила і честь". Натомість для партій, виборці яких представляють більше міську групу, це може відняти певні показники". Попри це, на думку Кошеля, це не призведе до серйозних перекосів у результатах. 

Знищення електоральної активності у містах, вважає керівник КВУ, поже позначитись на "Європейській Солідарності" та "Голосі". Зокрема й тому, що їхній електорат, окрім того, що має міську прописку, ще й зосереджений на Західній Україні, де найбільше сезонних мігрантів, які нині збирають врожаї в Польщі та інших країнах Європи.

Погоджується з Олексієм Кошелем в цьому питанні і Тарас Чорновіл, на думку якого літня явка не буде високою попри те, що у виборців є певний запал і ажитація: "Одні вірять, що вони щось поміняють. Інші остерігаються реваншу і хочуть йому якось протистояти. Тому нижче 45% явка не впаде - попри весь літній фактор люди шукатимуть змоги проголосувати". 

Найбільші ризики, на думку Чорновола, відчувають рейтинги "Голосу" та "ЄС". "ЄС втрачає. І досить відчутно, адже її виборець - це працююча людина з середнім рівнем доходу і вище середнього. Це той продуктивний клас, який вважає, що влітку він має будь-що відпочити. І зараз вони всі роз'їхалися. І заради виборів вертатись не будуть", - переконаний Чорновіл. Водночас він вважає, "ЄС" - поза зоною ризику, бо скільким б не втратили через низьку явку, вони всеодно заходять у Раду.

"А от у Вакарчука, мені здається, буде обвал, - прогнозує експерт. - Його виборець не зовсім впевнений, він трохи розгублений. Взагалі, Вакарчук не має твердого виборця. Того виборця, який примчить з-за кордону на один день щоби проголосувати. На мій погляд Вакарчук внаслідок цього взагалі має шанс не подолати бар'єр. У Вакарчука падіння буде таке ж, як у ЄС. Але у ЄС є запас, а у Вакарчука такого запасу немає".

Стосовно партії "синього" спектру, то експерти сходяться на думці, що від низької явки однозначно виграє "Опозиційна платформа - За життя" Бойка-Медведчука.  "Їхній виборець переважно нікуди не їде. Так, якась верхівка їде на моря. Але ця верхівка знає, що "реванш нужно закрепіть", і свої відпустки відповідним чином зкоригує", - вважає Чорновіл.

А Олексій Кошель звертає увагу на один фактор, який може зіграти в плюс силам, що підтримуються власниками великих підприємств. Насамперед йдеться "Опозиційний блок". "Тут є цікава особливість: день голосування збігається з днем металурга. Це свято буде масштабно відзначатись у промислових містах Сходу і Півдня. Традиційно це проведення концертів у стадіонному форматі, залучення великої кількості зірок-виконавців, ярмарки та інші масові свята. І така масова активність може бути частково використана з агітаційною метою. Якшо цей ресурс активно використати, то він може додати до рейтингу відповідних партій", - зауважує голова КВУ.

Концептуально погоджується з такою думкою Тарас Чорновіл: "Завдяки загальному падінню Опозиційний блок міг би добрати так, що б навіть подолати бар'єр". 

Про президентську "Слугу народу" експерти говорять, що оскільки вона зараз на підйомі, то коригування її рейтингу через низьку явку буде непомітним.

Аналогічно непомітним буде вплив явки на показники "Батьківщини", оскільки на фоні падіння її рейтингів ця перевага загубиться так же, як загубиться перевага Слуги народу на фоні зростання.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вибори 2018: Повне оголення

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme