Сім'я як технологія: Навіщо Тимошенко витягла чоловіка "із шухляди"

Україна надзвичайно стрімко рухається у бік прогресивного Заходу. Особливо помітним цей рух є у копіюванні передвиборчих технологій розвинутих демократій

Сім'я як технологія: Навіщо Тимошен…

Фото: ВО "Батьківщина"

Під час з'їзду "Батьківщини" 22 січня, на якому Юлію Володимирівну висували у кандидати, на перший план піару було очевидно висунуто тему родини. Тут і надривна розповідь про маму, що гірко і важко піднімала доньку, і чоловік, який заради любові був регулярний клієнтом СІЗО, і донька Євгенія, що рятувала маму від тюрми, і онуки, і зять… Якщо б підрахувати загальний час, присвячений під час заходу особистому життю претендентки, то партійний з'їзд варто було б класифікувати як затишне сімейне чаювання з переглядом фамільних фотоальбомів.

Що ж сталося з Тимошенко, що вона, яка завжди уникала теми особистих стосунків і почуттів, тепер з таким пафосом і тремтінням губ розповідає про сімейну вірність, любов та інші традиційні цінності? Цінності, над якими у виконанні її колишнього патрона Віктора Ющенка, вона делікатно підглузовувала ще якихось десять років тому.

Загалом? тема подружньої підтримки відомих лідерів світу є невичерпною. У практиці демократичних країн досвід винесення на перший план дружин (чоловіків) кандидатів стало невід'ємною частиною будь-якої успішної виборчої кампанії. У минулому столітті в тих же США тобі нічого було ловити на виборах, якщо ти не міг пред'явити суспільству свою родину, підтвердивши свою прихильність традиційним цінностям.

Класичним світовим прикладом активної участі другого з подружжя у виборчій кампанії була Жаклін Кеннеді, дружина 35-го президента США Джона Кеннеді.

В той момент, коли Джон Кеннеді оголосив про висунення своєї кандидатури на пост президента і почав активну президентську кампанію, Жаклін була вже глибоко вагітною. Перед тим вона пережила вже кілька важких вагітностей і лікарі настійливо рекомендували їй сидіти вдома.

Незважаючи на це, Жаклін активно долучилася до кампанії, відповідаючи на листи, записуючи рекламні ролики, даючи інтерв'ю газетам і телебаченню Вела свою газетну колонку під назвою Campaign Wife. Жаклін Кеннеді вільно говорила французькою та іспанською мовами, а під час передвиборної кампанії її чоловіка виступала також італійською і польською.

За два тижні потому, як Джон був обраний президентом, Жаклін Кеннеді народила першого сина, Джона молодшого.

Роль Жаклін у обранні Кеннеді лідером США важко переоцінити. Багато хто навіть говорить, що саме Жаклін стала основним фактором президентства її чоловіка. Протягом недовгої каденції, яка трагічно завершилася у 1963 році, Жаклін була зразковою першою леді, яка демонструвала незмінний стиль і елегантність, та користувалась неабиякою популярністю і в колах американської еліти, і серед простих американців.

З більш "свіжих" прикладів з історії США потрібно загадати Хіларі та Біла Клінтонів. Мало того, що Хіларі своєю освіченістю та політичним хистом відіграла неабияку роль і у першому, і у повторному обранні її чоловіка. Вона ще й своїм прощенням його походеньок можна сказати уберегла його від дочасного повалення з посади шляхом імпічменту, оскільки Америка не могла не поставитись поблажливо до родини, що продемонструвала таку відданість один одному.

Подібну ж відданість демонструвало і подружжя Обам. Щоправда тут обійшлося без подружніх зрад і пробачень. Натомість Мішель Обама, яка першим ділом, як перебралася у Білий дім, розбила на ґанку власний город, додавала своєю простотою чимало балів чоловіку-кандидату.

Ще один чудовий приклад з новітньої історії. Але на цей раз вже Європи – Бріжит Макрон, дружина нинішнього французького президента Еммануеля Макрона. Між нею та Макроном величезна вікова різниця – вона є старшою на 24 роки. Але про пару не можна сказати, що мав місце який корисний мотив. Вони одружилися ще тоді, коли президентство юному Макрону ще не світило жодним боком. Але Бріжит змогла розгледіти щось у тендітному юнакові і згодом своєю активною участю допомогла Еммануелю досягти неабияких політичних висот.

Жінка відігравала активну роль у передвиборній кампанії свого чоловіка. І вона належить до дуже вузького кола людей, яким довіряє французькій президент. У 2017 році на сайті Еммануеля Макрона було опубліковано "хартію прозорості" статусу дружини глави держави і Бріжит Макрон отримала неоплачувану представницьку посаду.

УКРАЇНА

Віктор Ющенко справді був першим українським політичним діячем вищого ешелону, який привніс у політику особистісне і родинне. Всі ці його рушнички, вулики, піч в маминій хаті, діти у вишиванках та інший сімейний скарб попервах у багатьох навіть його соратників викликав глузливі посмішки. Тим не менш, вся країна знала, що у Ющенка є дружина Катерина Чумаченко, що в нього купа дітей. І навіть скандали навколо мажорства його сина сприяли посиленню образу Ющенка-батька.

Незабаром всі його сподвижники, які почали випестувати свої лідерські амбіції, також почали вдаватись до імпортованої Ющенком з Заходу традиції пред'являти родину.

Не став винятком і діючий президент Петро Порошенко, якому пощастило з можливістю похизуватись красивою дружиною та чотирма дітьми. Ще під час виборчої кампанії та протягом президентства він акцентує на своїй сімейності, демонструючи свою родину за будь-якої можливості: і під час різдвяних привітань, і під час відпочинку на курортах. Навіть наближені до Порошенка блогери подекуди спрямовують свої зусилля на демонстрацію "людськості" президента, нібито випадаково підловлюючи його то під час купівлі ліків, то в ресторані за вечерею з Мариною Порошенко.

Ще для одного прикладу згадаємо інше пташеня з гнізда Ющенка, Романа Безсмертного, який також оголосив про участь у нинішніх виборах. І Безсмертний відразу ж витягнув карту сім'ї. Завітавши на його сторінку у Фб, найпершими світлинами, якими хвалиться претендент, є його дружина, журналістка Тетяна Мокріді та діти.

Навіть Олег Ляшко, якого багато років регулярно потрапляв у сексуальні халепи, вже пред'явив суспільству Росіту Сайранен, назвавши її своєю цивільною дружиною, з якою у нього начебто навіть є спільна дитина.

Водночас мало хто може виразно уявити собі, що відбувається у полярних за своєю свідомістю до демократичного світу лідерів. Наприклад, багатолітній керманич Росії Володимир Путін стидається і всіляко приховує свій тил. Він розлучився зі своєю дружиною Людмилою вже коли став президентом, публічно принизивши жінку. Але створити нову сім'ю, принаймні легальну, він так і не зміг. Розмови і конспірологія навколо його близькості з гімнасткою Аліною Кабаєвою, напевне, змушують і його, і його обраницю, і їхніх, ймовірно, дітей соромитися себе і своїх близьких.

Щоправда російський політичний уклад дозволяє лідерам такі подвиги. А народ, не звичний до прозорості своїх керівників, не надто переймається тим, з ким і чим живе їхній керманич.

До речі, біглий український президент Віктор Янукович також змушений був перетворити своє особисте життя на таємницю. Адже після яскравих подвигів матері його синів Людмили Янукович під час Помаранчевої революції, не можна було й думати про те, аби пред'являти її українському суспільству.

Та й взагалі, у Януковича згодом з'явилася нова, альтернативна, сім'я, для якої він почав будувати гніздечко у Межигір'ї. Пред'являти її суспільству, втім, було так само безглуздо, як і законну дружину.

Дотримуються совкових традицій і кандидати з так званого синього табору – послідовники Януковича. Юрій Бойко і Олександр Вілкул зовсім не використовують свої родини задля агітації. Хоча у випадку принаймні з з Бойком, кандидату є чим похвалитись, адже він вже багато років, ще зі студентства, одружений на доволі красивій і освідченій жінці, яка подарувала йому шістьох дітей, що цілком вкладається у новомодну парадигму сімейності політиків.

Вже згадувана нами Юлія Тимошенко також багато років всіляко уникала демонстрації своєї сім'ї. Її рідкі публічні контакти з чоловіком виглядали вимушено, ніби пара не є близькою.

Аж тепер, напередодні виборів, які називають "останнім шансом", технологи, поруч з притаманними західному світу атрибутами на кшталт прапорців і табличок під час масових заходів, також відтворили і нову сімейну історію кандидатки. Але чи стане "казкова родина" Тимошенко тим фактором, який допоможе їй перетягти на свій бік виборців-скептиків, ми зможемо сказати лише за пару місяців.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вибори 2018: Повне оголення

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme