Округ №159: "Феодальна" вотчина Деркача

Північ Сумщини – це уособлення махрової провінційності і "ватності", які можуть дати фору навіть класичному ОРДЛО

Округ №159: "Феодальна" вотчина Деркача…

Журналісти Depo.ua в рамках проекту "Вибори-2019. Повне оголення" створили електоральну карту виборчих округів. Ми розповідаємо як змінювались межі округів, хто і коли перемагав на окрузі, а головне завдяки чому, які технології застосовувалися, які були успішними, а які – ні. Хто претендує на цей округ на майбутніх виборах та які у них позиції. Все ця інформація - вже у відкритому доступі на порталі ВИБОРИ-2019.

Центр – місто Глухів (Сумська область)

Опис меж: місто Глухів, Глухівський, Путивльський, Середино-Будський, Ямпільський райони, частина Кролевецького

Кількість виборчих дільниць – 223

Орієнтовна кількість виборців – 141 390

Місцезнаходження ОВК – м. Глухів, приміщення центру позашкільної освіти, вул. Путивльська, 1

159-й феодальний округ

Близькість російського кордону встановлює тут свої правила і особливості. Тут цілком уживаються сільські злидні і барська розкіш митно-контрабандистської сутечі. Жителям сучасних полісів на кшталт Києва чи Львова доволі важко уявити всю глибину дрімучості життєвого укладу цих територій. І мало що вказує на можливість будь-яких змін. Саме тут знаходиться вотчина відомого Андрія Деркача.

Сьогодні мало хто пам'ятає генерала Леоніда Деркача – багатолітнього вірного соратника Леоніда Кучми, який довгий час був керівником СБУ, а до того робив кар'єру у радянському КДБ. Деркач-старший зник з інформаційного простору разом зі своїм патроном. Але ще живі спостерігачі, які добре обізнані з його роллю у напівзабутому сьогодні касетному скандалі чи вдалому обранні Кучми на другий термін. Зазначимо лише, що це був дуже впливовий персонаж.

Очевидно, що такий бекграунд цілком створював для його сина Андрія можливості стрімкої кар'єри у спецслужбах. Але після навчання у військовому училищі, школі КДБ і нетривалої роботи в дніпропетровському СБУ, Деркач став бізнесменом і політиком. Сьогодні його інтереси лежать у енергетичній сфері – в тому числі і в атомній. Він контролює медіа: одним з найвідоміших ЗМІ з його портфелю є телерадіокомпанія "Ера".

Поняття "вотчина", яку останнім часом часто використовують у характеристиці певних українських регіонів і їх належності до впливу певних осіб, буде справедливо віддати у власність Андрію Деркачу – бо саме він та північ Сумщини є майже класичним прикладом цього сучасного явища. З усіма притаманними ознаками, коли барин є останньою інстанцією тут на землі. І лише він є провідником між людьми та богом. Тут всі гілки влади сплелися у химерному симбіозі, який можна собі уявити, згадуючи середньовічній феодальний устрій.

Цей округ, основу якого складає Глухівський та Путивльський райони області, Деркач почав "окучувати" ще у 90-ті роки. Вже на виборах Верховної Ради у 1998-му йому віддали голоси майже 60% виборців. Ніхто інший, доки був у силі Леонід Деркач, і не пробував зазіхнути на ці райони. А потім – таке зазіхання, якщо б і могло бути можливим, коштувало б чимало.

Варто зазначити, що сам Андрій Деркач не завжди потрапляв до парламенту саме через цей округ. Інколи, як, наприклад, у 2002 році, він віддав його висуванцю провладного блоку "ЗаЄду" і своєму тодішньому однопартійцю по "Трудовій Україні" Миколі Нощенку. А сам пройшов за списком тієї ж "ЗаЄду", очолюваної керівником адміністрації Кучми Володимиром Литвином.

Історія будь-яких виборів в північному окрузі Сумщини свідчить, що тут перемагають ті сили, яким симпатизує Деркач. І непоодинокі випадки, коли вся область і сусідні з нею голосують, наприклад, за опозиційного Ющенка, а північ одностайно, як і якесь ортодоксальне Єнакієво, за Януковича. А вже через місяць ситуація перевертається і фаворитом, одночасно з тим, як змінює орієнтацію ТРК "Ера", стає Ющенко.

Система дала збій лише один раз…

Парламентські вибори (межі округу №159)

1998 рік

Андрій Деркач – 57,41%

Микола Лавриненко – 7,95%

2002 рік

Микола Нощенко – 37,86%

Віктор Московченко – 12,97%

2006 рік

"Партія регіонів" - 28,60%

БЮТ – 20,70%

2007 рік

"Партія регіонів" - 36,26%

БЮТ – 23,20%

2012 рік

Андрій Деркач – 63,37%

Артем Семеніхін – 14,66%

2014 рік

Андрій Деркач – 61,84%

Віктор Лисенко – 8,04%

Казус Терещенка

На місцевих виборах 2015 року Деркач отримав удар у саме серце своєї виборчої імперії – на виборах міського голови Глухова переміг репатріант з Франції Мішель Терещенко. Він переконливо обійшов попереднього мера, протеже Деркача, Юрія Бурлаку. За твердженням спостерігачів, перемога Терещенка стала можливою завдяки загальному підвищенню політичної свідомості на ґрунті Революції Гідності.

Зрозуміло, що подальші здобутки нового мера в умовах ворожого оточення у лавах депутатів міської ради, які є прихильниками попередника, лежать швидше у площині декларацій, а не реальних змін. Тим не менш, очевидно, що відбувся певний провал в налагодженій Деркачем системі.

Саме тому багато зусиль самого Андрія Леонідовича та його команди у теперішній час спрямовані на латання дірок у обороні шляхом "помноження на нуль" рейтингу Терещенка, як можливого конкурента на парламентських виборах, так і будь-яких інших зальотних залицяльників. І можна констатувати, робота ця є вельми продуктивною.

Президентські вибори (межі округу №159)

1999 рік. 2 тур

Леонід Кучма – 68 112 голосів

Петро Симоненко – 62 769

2004 рік. 3 тур

Віктор Ющенко – 53,09%

Віктор Янукович – 41,30%

2010 рік. 2 тур

Віктор Янукович – 51,01%

Юлія Тимошенко – 41,83%

2014 рік

Петро Порошенко – 47,66%

Юлія Тимошенко – 11,83%

Барометр Деркача

У чому не можна відмовити Андрієві Леонідовичу, так це у політичній "чуйці". Невідомо як, але він завжди знає на кого треба ставити. Так, перед Помаранчевою революцією Деркач "топив" за Януковича. Але в певний момент різко змінив симпатії і поклав всю силу свого адміністративного та недійного впливу на перемогу Віктора Ющенка. Щоправда, наприкінці каденції Ющенка Деркач знову повернувся до лав підтримки майбутнього мешканця підмосковної Барвіхи. Під час Революції Гідності та після неї очікувано підтримкою Деркача скористався нинішній президент. Але чи може розраховувати Петро Олексійович на беззастережне сприяння Андрія Леонідовича на майбутніх президентських перегонах, залишається питанням. Бо що останнім часом в розкішних вусах Деркача, які багато спостерігачів вважають найкращим політичним барометром, помітна поки що прихована, але все більш очевидна симпатія до Юлії Володимирівни Тимошенко.

Партії-лідери парламентських виборів (межі округу №159)

1998 рік

Комуністична партія України – 25,43%

Прогресивна соціалістична партія України – 20,89%

Виборчий блок Соціалістичної партії України та Селянської партії України "За правду, за народ, за Україну!" - 13,04%

Партія зелених України – 4,27%

Народний Рух України – 3,53%

2002 рік

Виборчий блок політичних партій "Блок Віктора Ющенка "Наша Україна" – 18,61%

Виборчий блок політичних партій "За Єдину Україну!" - 17,05%

Комуністична партія України – 16,49 %

Соціалістична партія України – 15,08%

"Виборчий блок Юлії Тимошенко" – 7,50%

Виборчий блок політичних партій "Блок Наталії Вітренко" - 4,67%

Соціал-демократична партія України (об'єднана) – 3,21%

2006 рік

Партія регіонів – 28,60%

"Блок Юлії Тимошенко" – 20,70%

Блок "НАША УКРАЇНА" – 10,22%

Комуністична партія України – 9,87%

Соціалістична партія України - 5,50%

Блок Наталії Вітренко "Народна опозиція" – 4, 47%

"Народний блок Литвина" - 3,40%

2007 рік

Партія регіонів – 36,26 %

"Блок Юлії Тимошенко" – 23,20%

Блок "НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА" – 12,29%

Комуністична партія України – 10,62%

Блок Литвина – 4,09%

2012 рік

Партія регіонів – 37,%

Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" – 24,51%

Комуністична партія України – 17,81%

"УДАР" (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" – 10,02%

Всеукраїнське об'єднання "Свобода" – 3,50%

2014 рік

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА" – 21,74%

Політична партія "НАРОДНИЙ ФРОНТ" – 18,55%

Комуністична партія України - 8,49%

Політична партія "ВО "Батьківщина" - 7,76%

Політична партія "Опозиційний блок" - 7,72%

Радикальна партія Олега Ляшка – 7,49%

Партія Сергія Тігіпка "Сильна Україна" – 5,91%

Політична партія "Об'єднання "Самопоміч" - 5,82%

Політична партія "Всеукраїнське аграрне об'єднання "ЗАСТУП" - 5,80%

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вибори 2018: Повне оголення

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme