Округ №70: Закарпатський майстер-клас як "кинути" і Балогу, і Тимошенко

Непередбачувані верховинці передбачувано голосують за "конверти"

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Округ №70: Закарпатський майстер-клас як…

Журналісти Depo.ua в рамках проекту "Вибори-2019. Повне оголення" створили електоральну карту виборчих округів. Ми розповідаємо як змінювались межі округів, хто і коли перемагав на окрузі, а головне завдяки чому, які технології застосовувалися, які були успішними, а які – ні. Хто претендує на цей округ на майбутніх виборах та які у них позиції. Все ця інформація - вже у відкритому доступі на порталі ВИБОРИ-2019.

Центр – місто Свалява

Опис меж – Великоберезнянський, Воловецький, Міжгірський, Перечинський, Свалявський райони, частина Мукачівського району

Місцезнаходження ОВК: м. Свалява, вул. Головна, 72, районний будинок культури

Орієнтовна кількість виборців – 165 311

Кількість виборчих дільниць – 211

Територіально округ №70 – найбільший з шести округів на Закарпатті. П'ять різних районів і частина шостого, також особливого, очевидно і зумовлюють результати виборчих перегонів, які дуже часто категорично не сходяться з прогнозами навіть найвідоміших місцевих політологів та соціологів. Більше того, центр округ - Свалява та Свалявський район - із 1998-го року постійно "дрейфували".

Так, "семидесятим", із тими межами, що є зараз, округ став тільки у 2012-ому. У 1998 році Свалявський район разом із Воловецьким та частиною Мукачівського районів, а також Мукачева входив до складу 71 округу, у 2002-му - з Іршавським та Виноградівським був частиною 73-го, у 2006 - 2007 роках - це 67 округ (разом з Великоберезнянським, Воловецьким, Міжгірським та Перечинським районами), а 2012-го, як і 2014-го, з тими ж районами і частиною Мукачівського, це був округ №70.

2012

У цей рік про 70-й (як його ще називають Верховинський) округ говорили, як про фактично єдиний, де незаперечну перемогу може здобути представник об'єднаної опозиції, народний депутат України 4-го, 5-го та 6-го скликання, затятий "тимошенківець" Олександр Кеменяш. Він уже перемагав на окрузі у 2002-ому. Хоч перемога йому далась важко, бо суперника він обігнав менш, ніж на один відсоток.

Нардепство, можна сказати, він вирвав із рук генерала, у 1998-2002 роках міністра з питань надзвичайних ситуацій Василя Дурдинця.

Тож у 2012 Кеменяш вирішив повторити успіх. Експерти відзначали "якісний політичний хід" передвиборчої кампанії цього кандидата, який, за словами експертів, убезпечив від можливих лідерських конфліктів: на користь Кеменяша зняли свої кандидатури екс-ректор УжНУ, близький соратник Віктора Балоги Микола Вегеш та нардеп Станіслав Аржевітін.

Треба сказати, що Балога активно підтримував Кеменяша, агітував за нього і не упускав жодного шансу "кольнути" Партію регіонів за "гречану" кампанію. У соцмережах він "смакував" історію про те, як на одній з зустрічей до нього звернувся виборець і сказав, що "Регіони в селі "проплачують", а Батьківщина – ні. І йому хтось сказав, що опозиції теж "виділили гроші на голоси", але людям їх не дають. Це що – їх хтось ховає? Ну ми на це просто розсміялися, бо по-іншому на таке реагувати не можна. Але ми сміялися не з людей. Ми сміялися з тих, хто запускає такі технології".

Та Балога сміявся зарано. Як показали результати голосувань, останнім сміятись мав Михайло Ланьо – колишній бізнес-партнер та політичний однодумець Балоги. До 2012 року Ланьо був депутатом обласної ради від балогівського політичного проекту "Єдиний центр". Проте потім зі скандалом полишив ряди фракції ЄЦ. Його новим політичним дахом стала "Партія регіонів". І, як засвідчили вибори-2012, "дах" виявився надійним: Ланьо переміг, майже вдвічі випередивши кандидата від "Батьківщини" та "Єдиного Центру" Кеменяша. Регіонал здобув перемогу в усіх 6 районах, які входили до 70-го округу. За Ланя проголосували 59 507 виборців, що становить 60.73%, за Кеменяша - 35 655- 35.56%.

Партії-лідери парламентських виборів (межі округу №70)

1998 рік

Соціал-демократична партія України (об'єднана) - 44.64%

Партія Зелених України - 6.73%

Комуністична партія України - 6,64%

2002 рік

Виборчий блок політичних партій "Блок Віктора Ющенка "Наша Україна"- 31.16%

Соціал-демократична партія України (об'єднана) - 23.41%

Виборчий блок політичних партій "За Єдину Україну!" - 9.52%

2006 рік

Блок "НАША УКРАЇНА" - 25,60%

"Блок Юлії Тимошенко" - 22, 85%

Партія регіонів - 15 28%

2007 рік

Блок "НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА" - 27 86%

"Блок Юлії Тимошенко" - 27, 33%

Партія регіонів - 14,799%

2012 рік

Партія регіонів - 39,86%

Політична партія "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" - 30,08%

Політична партія "УДАР" - 15,70%

2014 рік

Політична партія "Народний фронт" - 31,41%

Блок Петра Порошенка - 23,97%

Об'єднання "Самопоміч" - 7,89%

Балога явно прорахувався, бо не міг не знати методів, якими користуватиметься Ланьо – бо ті ж самі методи вони разом використовували під час місцевих виборів 2010 року. Тоді "Єдиний центр" мав серйозну перевагу над регіоналами у п'яти із шести районів округу. Програли лиш на Перечинщині.

Тоді розповідали, що "єдиноцентристи" приходили практично в кожну сільську хату чи міську квартиру й платили по 200 гривень лише за обіцянку в день виборів підтримати ЄЦ та його мажоритарних кандидатів чи претендентів на посаду мера. Звичайно, ніхто не скаже, скільки грошей було виділено на цю "акцію" – говорили про 20 мільйонів гривень. Результат виявився феноменальним – ЄЦ здобув гучну перемогу, а довести підкуп регіонали так і не зуміли, незважаючи на те, що про роздачу грошей знали всі.

У 2012 році представники ПР взяли реванш, буквально "купивши" перемогу Ланя (Балога свою партію до парламенту не повів, розуміючи, що шансів нема). Опозиціонери, правда, від підкупу теж не відмовилися, правда, чудово маскуючи його під подарунки школярам, медикам, вчителям, під нові дитячі майданчики, ремонти площ та вулиць. Та, очевидно, закарпатцям на той час було краще тримати 200 гривень у руках, аніж ходити по свіжому асфальту.

Що стосується партійних результатів на виборах 2012 року, то перемогу в окрузі серед партій пророкували (що, власне, і не дивно) "Батьківщині": мовляв, разом із Кеменяшем це буде можливим. Та і попередні опитування вказували на це. Друге місце віддавали "УДАРу", третю позицію - Партії регіонів. Однак, знову ж таки, результати всіх приголомшили: 39,86% виборців віддали свої голоси за "Партію регіонів", тоді як за "Батьківщину" – 30,08%. "УДАР" був третім з 15,70%.

2014

Уже за два роки картина змінилась кардинально і "Батьківщина" не те, що не перемогла, вона навіть не ввійшла до першої трійки, набравши всього 6,55% голосів. Незаперечну перемогу отримав "Народний фронт" з 31,41% голосів. Далі – БПП, за який віддали голоси 23,9%. Цікаво, що "фронтовики" навіть формально не висували свого кандидата по цьому округу. Як пояснював координатор обласного виборчого штабу "Народного фронту" Валерій Лунченко, з цього приводу точилися дискусії, однак серед партійців не знайшлося бажаючого висунути свою кандидатуру.

Парламентські вибори (межі округу №80)

1998 рік Григорій Суркіс - 63,42% Василь Химинець - 7,25%
2002 рік Олександр Кеменяш - 25,14% Василь Дурдинець - 24,26%
2012 рік Михайло Ланьо - 56,7% Олександр Кеменяш - 34,02%
2014 рік Михайло Ланьо - 34,5% Іван Курах - 7,5%

Що стосується мажоритарника від "Батьківщини", то її кандидат, на відміну від самої партії майже "ніс у ніс" йшов з самовисуванцем Ланьом. Лікар Іван Курах набрав на 7,5% менше від переможця, і за тієї ситуації це був досить високий результат. А переміг із результатом 34,5% голосів Ланьо. І цього разу експерти стриманіше робили прогнози: Ланя бачили "одним із фаворитів" і обминали фразу "незаперечний лідер".

Цікаво, що і на цих виборчих перегонах в окрузі не обійшлося без Балоги. Точніше, обійшлося без нього: запропоновану підтримку Ланьо не прийняв, бо в нього було достатньо і своїх ресурсів, щоб конвертами переконати верховинців. "Конвертована" агітація виявилася ефективнішою за аргумент авторитетності лікаря Кухаря. І саме через те, що на цьому окрузі в хід пішли грошові мотивації, відсоток тих, хто прийшов на вибори, був значно вищим за "балогівські" округи — 56,5%. Тобто, верховинці йшли голосувати, бо мали певну відповідальність перед тими, хто вручив їм мотиваційний конверт.

Чи буде так на виборах наступних – поки прогнозів ніхто не дає. Справа в тому, що думки про третє балотування Ланя розійшлись. Дехто із експертів вважає, що Ланьо балотуватиметься, аби, як кажуть закарпатці, "дотричі". Інші ж переконані, що сподіватися не перемогу – марна трата часу і грошей, оскільки "трудова" діяльність нардепа не те, що бажає бути кращою, а кричить – зробіть мене кращою.

Про те, чим займається народний депутат Ланьо у VIII скликанні українського парламенту, можна зробити висновок із системи електронного обліку голосуваннь Верховної Ради. За її даними на більшості пленарних засідань Ради Ланьо просто не був присутній. А в тих випадках, коли система "Рада" все ж фіксувала депутата у сесійній залі, він чомусь нерідко не голосував за законопроекти. Бездіяльність наче очевидна, але цікавою є картина з розподілом субвенцій на соціально-економічний розвиток у розрізі депутатських округів. Не віриться, але Ланьо, на округ якого спрямовано 44,9 млн грн не подав жодного депутатського запиту за всю каденцію. Не подав, а результат є – і це архіважливо для закарпатців.

І ще: Ланьо - абсолютний рекордсмен за кількістю помічників народного депутата (28 осіб).

Довідка: Згідно з даними ЦВК, в межі 70 округу під час парламентської кампанії 2014 року входили Великоберезнянський, Воловецький, Міжгірський, Перечинський, Свалявський райони, частина Мукачівського району. В той же час, під час президентських виборів 2004 це був округ №72, 1999-го, 2010-го та 2014-го – в межі 71-го.

Що стосується виборів президента, то і тут є особливість. У 2010-ому Тимошенко, нехай тільки на 2%, але ж обігнала Януковича – 29,61% проти 27,20%. За два роки Тимошенко спромоглася тільки на 16,43%, у той час як Порошенко набрав 57,93%. Звісно ж, на чергових виборах "тимошенківці" розраховують на краще, але закарпатці – народ непередбачуваний. На що вони "поведуться" - сказати складно.

Президентські вибори (межі округу №70)

1999 рік. II тур

Леонід Кучма - 83,98%

Петро Симоненко - 9,03%

2004 рік. III тур

Віктор Ющенко- 71,1%

Віктор Янукович - 25,08%

2010 рік. II тур

Юлія Тимошенко - 29,61%

Віктор Янукович - 27,20%

2014 рік

Петро Порошенко - 57,93%

Юлія Тимошенко - 16,43%

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вибори 2018: Повне оголення

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme