Довідник виборця: Хто такий спостерігач і якими правами він користується

Depo.Вибори продовжує знайомити читачів з нюансами виборчого процесу

Довідник виборця: Хто такий спостерігач…

 

У виборчому процесі задіяні спеціальні суб’єкти спостереження за виборами, які покликані контролювати чесність та прозорість ходу виборів та підрахунку голосів.

ХТО НАПРАВЛЯЄ СПОСТЕРІГАЧІВ

Своїх спостерігачів за виборчим процесом можуть направляти:

Кандидати на пост Президента України;

Політичні партії, які висунули свого кандидата у Президенти;

Громадські організації, відповідним чином акредитовані у ЦВК;

Іноземні держави;

Міжнародні організації.

Офіційні спостерігачі реєструються в Центральній або в окружній виборчих комісіях. Кожен спостерігач в момент реєстрації отримує відповідне посвідчення і з того часу набуває повноважень, власне, офіційного спостерігача.

ПРАВА І ОБОВ’ЯЗКИ СПОСТЕРІГАЧІВ

Головна функція спостерігачів полягає безпосередньо у спостереженні – тож всі вони мають право бути присутніми на засіданнях виборчих комісій в тому числі і під час підрахунку голосів.

Щодо кількості спостерігачів діють певні обмеження. Кожен кандидат, партія чи громадська організація може направити на дільницю не більше двох осіб кожна. Щодо спостерігачів від інших держав та міжнародних організацій обмежень немає.

Відповідно до норм виборчого законодавства, спостерігачі мають право бути присутнім під час засідань комісії, здійснювати фото- і відеозйомку (не порушуючи таємницю голосування), складати акти про виявлення порушення Закону та вимагати припинення порушень. Спостерігачі також мають право отримати копії певних документів виборчої комісії – в тому числі протоколів про підрахунок голосів.

Звісно, спостерігачів стосуються також і певні заборони. Їм не можна:

Безпідставно втручатись в роботу виборчої комісії, заважати роботі комісії і чинити дії, що порушують законний хід виборчого процесу;

Бути присутнім у кабінці для голосування під час волевиявлення виборця, а також заповнювати замість виборця виборчий бюлетень.

Якщо спостерігач вчиняє дії, які порушують Закон, ДВК робить попередження. А у разі повторного або грубого порушення може позбавити його права бути присутнім на своєму засіданні.

Аналогічними переліченим є права та обов’язки і міжнародних спостерігачів.

СПОСТЕРІГАЧІ-ЖУРНАЛІСТИ

Також функцію спостереження за виборами можуть виконувати і журналісти, яким Законом надано право здійснювати спостереження за перебігом процесу, не втручаючись в роботу комісії. Вони при цьому можуть здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи з застосуванням необхідних технічних засобів. Для реалізації свого права спостерігати за виборчим процесом журналіст повинен пред’явити редакційне посвідчення, посвідчення журналіста (від Національної спілки журналістів України або медіа-профспілки) або прес-карту інших журналістських організацій.

 

-

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вибори 2018: Повне оголення

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme