Довідник виборця: Що треба знати про виборчі комісії

З чого складається виборча система та які функції виконують центральна, окружна та дільнична виборчі комісії

Довідник виборця: Що треба знати про виб…

Для організації виборів, забезпечення процедури голосування, підрахунку голосів та підбиття підсумку результатів виборів створено систему виборчих комісій.

Виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України.

Система виборчих комісій складається з трьох рівнів. Очолює систему виборчих комісій і є комісією вищого рівня -  Центральна виборча комісія. Вона є постійно діючим колегіальним органом і її повноваження розповсюджуються на всю територію України.

Наступний рівень – окружні комісії. Їх компетенція розповсюджується на територію відповідного територіального виборчого округу і вони є   комісіями вищого рівня для всіх дільничних виборчих комісій.

Нарешті найнижчою ланкою виборчої системи є згадані вище дільничні виборчі комісії, які, на відміну від центральної та окружних, не стають юридичними особами проте є суб’єктами відповідного виборчого процесу і фактично виконують масову роботу з фіксації волевиявлення.

Членами комісій, які створюються напередодні президентських виборів, можуть бути громадяни України, які мають право голосу (досягли на день проведення виборів 18 років та не визнані судом недієздатними).

ДІЛЬНИЧНА КОМІСІЯ

Під час виборів Президента України для підготовки, організації і проведення голосування та підрахунку голосів виборців використовуються звичайні виборчі дільниці; спеціальні виборчі дільниці на постійній та на тимчасовій основі; закордонні виборчі дільниці.

Спеціальні виборчі дільниці призначені для організації та проведення голосування виборців у стаціонарних закладах охорони здоров’я, на суднах, які перебувають у день виборів у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування.

Виборчі дільниці також відрізняються за розміром:

• Мала ВД – з чисельністю виборців до 500 осіб.

• Середня ВД – з чисельністю виборців від 500 до 1500 осіб.

• Велика ВД – з чисельністю виборців понад 1500 осіб.

ОКРУЖНА КОМІСІЯ

Окружні комісії є середньою ланкою виборчої системи. Їх функції:

  • Утворювати звичайні дільничні і в деяких випадках спеціальні виборчі комісії;
  • Спрямовувати діяльність ДВК;
  • Скликати в разі необхідності за власною ініціативою засідання ДВК;
  • Надавати правову, організаційно-методичну, технічну допомогу ДВК,
  • Організовувати навчання їх членів з питань організації виборчого процесу;
  • Вирішувати питання розподілу та використання коштів ДВК, контролювати забезпечення ДВК приміщеннями, транспортом, засобами зв’язку;
  • Контролювати складання списків виборців і подання їх для загального ознайомлення;
  • Забезпечувати передачу ДВК виборчих бюлетенів, плакатів, отриманих від ЦВК, а також виготовлення та постачання бланків іншої документації відповідно до Закону України «Про вибори Президента України»;
  • Встановлювати підсумки голосування по округу, складати протокол про підсумки голосування та надсилати його до ЦВК;
  • Визнавати голосування на ВД недійсним у випадках, передбачених Законом;
  • Забезпечувати проведення повторного голосування відповідно до рішення ЦВК про призначення повторного голосування, а також проведення повторних виборів відповідно до Закону;
  • Реєструвати офіційних спостерігачів;
  • Розглядати в межах своїх повноважень звернення, заяви і скарги щодо організації та проведення виборів.

Всім членам виборчої комісії під час виконання своїх обов’язків забороняється агітувати за чи проти кандидатів на пост Президента України, а також публічно оцінювати діяльність кандидатів на пост Президента України та партій - суб’єктів виборчого процесу.

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ЦВК є постійно діючим колегіальним державним органом, який, окрім іншого, організовує підготовку і проведення виборів Президента України, очолює систему виборчих комісій, які утворюються для проведення виборів Президента України, спрямовує та контролює їх діяльність. 

До сфери повноважень ЦВК також входить

Утворення територіальних виборчих округів з виборів Президента України і формування відповідних комісій;

Контроль за цільовим використанням коштів, виділених з Державного бюджету України на підготовку і проведення виборів Президента України;

Встановлення форми виборчих документів, виборчих скриньок для голосування, печаток виборчих комісій;

Реєстрація кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб, уповноважених представників у Центральній виборчій комісії;

Встановлення та офіційне оприлюднення результати виборів Президента України.

Також до відання Центральної виборчої комісії входить розгляд заяв учасників виборчого процесу та ухвалення рішень у межах своїх повноважень.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вибори 2018: Повне оголення

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme